Pamiątki z Sanktuarium

KSIĄŻKA NA ROK MIŁOSIERDZIA

Papież Franciszek 11 kwietnia 2015 r. w święto Bożego Miłosierdzia zapowiedział Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia pod hasłem „Miłosierni jak Ojciec”. Otwarcie tego Roku nastąpi w uroczystość Niepokalanego Poczęcia dnia 8 grudnia 2015 r., a zakończenie przewidziane jest w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – 20 listopada 2016 roku.

Celem tego Jubileuszowego Roku jest kontemplowanie tajemnicy miłosierdzia, która jest warunkiem naszego zbawienia, jak i źródłem radości i pokoju. Miłosierdzie mieszka w sercu każdego człowieka. Powinien on na drodze swojego życia traktować innych ludzi jak swoich braci, winien ich chcieć kochać i nieść im braterską dobroć i czułość Boga. Dlatego też papież pragnie, aby chrześcijanie przemyśleli podczas tego Jubileuszowego Roku uczynki miłosierdzia względem ciała i względem ducha. Dobrze byłoby, aby przemyślenia te obudziły w nas „wyobraźnię miłosierdzia” o której mówił w sierpniu 2002 r. Jan Paweł II w Krakowie.

Jednym z głównych zadań naszego Sanktuarium jest szerzenie pobożności maryjnej oraz kształtowanie i pogłębianie duchowności miłosierdzia.

Książka „Duchowość uczynków miłosierdzia” ks. Marka Chmielewskiego i ks. Janusza Królikowskiego zawiera teologiczny komentarz do chrześcijańskich uczynków miłosierdzia względem duszy i względem ciała poparty przykładami z życia świętych, rachunek sumienia według uczynków miłosierdzia oraz rozważania różańcowe z dopowiedzeniami i drogę krzyżową uczynków miłosierdzia chrześcijańskiego.

Książka pozwoli Czytelnikowi przypomnieć sobie uczynki miłosierdzia i przemyśleć je. Może być pomocna w podejmowaniu zadań indywidualnych lub grupowych związanych
z tajemnicą miłosierdzia.

POZYCJA w cenie 10 zł DO NABYCIA:
– w SKLEPIKU PARAFIALNYM w dniach poniedziałek-sobota w godz. 9.00-18.00
– telefonicznie pod numerem 41 25 38 800
– drogą elektroniczną – mail ostrobramska@ostrobramska.pl

ZAPRASZAMY

 

Sanktuarium Ostrobramskie – miejsce łaski i miłosierdzia

W ramach przygotowania do uroczystości nadania tytułu Bazyliki Mniejszej, nie mogło zabraknąć również elementu intelektualnego. Z tej racji dnia 17 października 2014 r. została zorganizowana konferencja naukowa nt. Sanktuarium Ostrobramskie — miejsce łaski i miłosierdzia. Celem tej konferencji była — z jednej strony — refleksja nad znaczeniem sanktuarium maryjnego jako takiego w życiu Kościoła, a z drugiej — próba bilansu tego, co dokonało się w skarżyskiej Ostrej Bramie w ciągu 25. lat istnienia Sanktuarium. Wobec tego w sposób naturalny wygłoszone referaty układały się w dwie grupy tematyczne. Pierwsze trzy referaty podejmowały zagadnienia ogólne, zaś pozostałe kwestie szczegółowe, dotyczące konkretnie skarżyskiego Sanktuarium.

Pozycję można nabyć w sklepiku parafialnym od poniedziałku do soboty w godz. 9.00-18.00

 

MATKA BOŻA OSTROBRAMSKA Z ULICY WILEŃSKIEJ

– to pozycja książkowa o naszym Sanktuarium, napisana przez ks. prał. Jerzego Karbownika Proboszcza Parafii i Kustosza Sanktuarium. Wznosił On od początku w Skarżysku-Kamiennej dzieło swego życia, rozsławiające miasto i ziemię świętokrzyską w kraju i zagranicą. Treść tej pozycji staje się żywą historią, która dla wielu jest przypomnieniem minionych dni, gdy wznoszono mury, tworzono rodzinę parafialną, wspólnoty i stowarzyszenia. Jest ona częścią wielu ludzkich biografii, ukazuje Boże działania w tym miejscu. Przedstawia otwartość ludzkich serc w podejmowaniu wysiłków na rzecz rozwoju tego świętego miejsca, do którego przybywają pielgrzymi z różnych stron Polski. Ukazuje rozsławianie imienia Matki Miłosierdzia.
Warto mieć we własnej biblioteczce pozycję, która mówi o rodzinnym środowisku i o tym co dobrego w nim się działo i dzieje. W przyszłości będzie pamiątką dla potomnych a dziś przypomni nam lata przeżyte w tej parafii i Sanktuarium oraz o naszych bliskich, którzy pomagali w tworzeniu tego miejsca a dziś są w Domu Ojca.

Zachęcamy do sklepiku, gdzie można nabyć tę wartościową książkę.