30 sty, 2017
XVIII Bal Charytatywny
 • 30 stycznia 2017 00:00 - 30 stycznia 2017 01:00
 • Wydarzenia 2017
 • $0
W sobotę, 21 stycznia br. w auli Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku-Kamiennej odbył się XVIII Wielki Bal Charytatywny, zorganizowany przez Komitet Honorowy przy Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej.

Patronat nad balem objął Jarosław Gowin – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W balu uczestniczyło ponad 90 par, głównie ze Skarżyska, ale także z Kielc, Radomia, Warszawy, Płocka, Wrocławia i Częstochowy. Gości na udekorowaną salę zapraszali Kustosz Sanktuarium – ks. prał. Jerzy Karbownik i Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego – Roman Wojcieszek, przy muzyce Zespołu ARCO kierowanego przez Jolantę Pietralę. Zebranych powitali Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego – Roman Wojcieszek, Wojewoda Agata Wojtyszek, która odczytała list Pani Premier Beaty Szydło. Słowa listu ministra Gowina odczytał jego doradca Piotr Ziółkowski. Przemawiali również poseł na Sejm RP Michał Cieślak i starosta skarżyski Jerzy Żmijewski.

  1. Na rozpoczęcie balu kustosz ks. prał. Jerzy Karbownik powiedział:
  Szanowni Państwo wyrażam radość, że znów możemy się spotkać na XVIII już Wielkim Balu Charytatywnym w Skarżysku-Kamiennej.
  Pozdrawiam:
  • – tych, którzy byli uczestnikami wszystkich balów od początku,
  • – tych, którzy bywają
            – a szczególnie tych, którzy są pierwszy raz.

Papież Franciszek zakończył Rok Miłosierdzia, ale zachęcał, byśmy nie przestawali kroczyć drogą uczynków miłosierdzia. Wszyscy czujemy, że ponad wszystko potrzeba nam serca i kierowania się sercem. Bo dobry człowiek, to jak słońce na pogodnym niebie – rzuca światło, daje ciepło dookoła siebie. Wielu z nas patrzyło na Piotra Małachowskiego, polskiego mistrza w rzucie dyskiem, jak przekazuje swoje medale na pomoc chorym dzieciom. Niektórzy mówili, ze oglądając to mieli łzy w oczach.

Szanowni Państwo, każda i każdy z Państwa tutaj obecnych jest jak Małachowski, który, pomaga potrzebującym, nie radzącym sobie bez wsparcia. Myślę tutaj o bezdomnych, chorych, dzieciach w trudnej sytuacji rodzinnej i o nowonarodzonych. Bo chcemy także ufundować inkubator do szpitala. Ci biedni są jak ewangeliczny Łazarz, który prosi o pomoc.

To jest XVIII Bal – dziękuję wszystkim, którzy tworzą Komitet Organizacyjny i pracują, aby to piękne wydarzenie mogło się odbyć. To jest bal, który rozsławia naszą Małą Ojczyznę, integruje nas i niesie pomoc. Ten bal wspierają Ksiądz Biskup Ordynariusz, Pan Prezydent RP, Pani Premier, wielu ministrów, parlamentarzyści, a także Pani Wojewoda, Pan Starosta, Panowie Prezydenci naszego miasta. Mamy także od nich różne dary, które mogą być pamiątką dla każdego z nas i jednocześnie wsparciem idei tego balu.

Życzę miłej zabawy i udanej licytacji, by z tego balu wyjść jako ludzie spełnieni, tzn. ze świadomością, że pomogliśmy potrzebującym, staliśmy się bliżsi sobie, szczęśliwi po tym spotkaniu. Bo dobry człowiek, to jak słońce na pogodnym niebie – rzuca światło, daje ciepło dookoła siebie. Bądźmy dobrymi ludźmi.

Zabawę tradycyjnie już rozpoczął walc, grany przez bawiący gości cała noc zespół „Sweet Combo”. W czasie zabawy prowadzona była aukcja wielu upominków podarowanych m. in. przez Patrona Balu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudę, Premier Rządu RP – Panią Beatę Szydło, ministrów, a także licznych artystów. Bal zgromadził bardzo wielu znakomitych ludzi, tworzących rodzinną atmosferę. Gwiazdą wieczoru była Wanda Kwietniewska z Zespołem, która zaprezentowała bardzo dynamiczny koncert. Szampańska zabawa trwała do samego rana.

Jak zawsze celem Balu, obok radości wspólnej zabawy było wspieranie licznych dzieł miłosierdzia, które prowadzone są przy Ostrej Bramie. Dochód z tegorocznego Balu będzie przeznaczony na pomoc osobom biednym, samotnym i bezdomnym szukającym opieki w Domu Miłosierdzia.

Agnieszka Polak