Sąd Ostateczny By Hans Memling – http://mng.gda.pl/zbiory/sztuka-dawna/hans-memling/, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1455943

 

Przeżywamy ostatnią niedzielę zwykłą w ciągu roku, która jest jednocześnie Uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Dzisiejsza Ewangelia opisuje scenę Sądu Ostatecznego nad ludźmi wszystkich czasów. Zostaną oni posegregowani pod względem wypełniania dobrych uczynków lub dopuszczania się grzechów. Pierwsi otrzymają wieczną nagrodę, Królestwo przygotowane im od założenia świata, natomiast drudzy idą w nieugaszony ogień, by tam odbywać wieczną karę.

Dlaczego Chrystus praktycznie powtarza całą scenę sądu dwukrotnie? Czy nie wystarczyłoby, żeby dobrych nagrodził, a złych dyskretnie wysłał do piekła, mówiąc co najwyżej: „no słuchajcie, nie spisaliście się zbyt dobrze. Żegnajcie!”. Po co to wszystko powtarzać?

Te słowa są niezbędne, ponieważ każdy dzień jest dla mnie okazją, by stawać się coraz bardziej świętym. Każdego dnia mam walczyć o to, by Chrystus mógł powiedzieć o mnie: „pójdź, błogosławiony!”. Ale jednocześnie muszę odważnie przyznawać się do porażki, jeżeli robiąc rachunek sumienia, stwierdzę, że z tych sześciu uczynków miłosierdzia wobec ciała wymienionych w Ewangelii, ledwo wypełniłem jeden. A może nawet żadnego… Ale mimo wszystko każdego dnia bracie i siostro staraj się także dostrzec sukcesy i zwycięstwa. To wszystko ofiaruj Bogu i módl się, by Jego Duch dodawał ci sił, by coraz piękniej służyć Mu w ludziach.

 

ks. Mateusz Nowak

Zostaw swój komentarz

Proszę wpisać swoje imię.
Wprowadź komentarz.