Jedzenie zdjęcie utworzone przez mdjaff – pl.freepik.com
 

Do czego potrzebny jest nam Bóg? Dlaczego szukamy Go na drogach życia? Każdego dnia daje nam łaski, byśmy coraz bardziej zbliżali się do Niego – nie ze względu na otrzymywane dary, lecz z bezinteresownej miłości. Zastanówmy się czy kochamy Boga, czy też to, co nam daje?

Nakarmiony tłum szuka Jezusa, a gdy znajduje, prosi: „Panie, dawaj nam zawsze tego chleba” . Przedmiotem troski narodu wybranego stał się pokarm cielesny. Jezus kieruje ich myśli ku wieczności; poucza o pokarmie, który trwa na wieki i próbuje rozbudzić w nich pragnienie duchowego pokarmu.

W pierwszym czytaniu Synowie Izraela oglądali wielkie dzieła Pańskie. Zamiast wdzięczności przyjęli postawę roszczeniową. Potrzebowali Boga, który wciąż daje i zaspokaja każdą zachciankę. Jeżeli natychmiast nie otrzymywali tego, czego pragnęli, narzekali i szemrali.

Święty Paweł w Liście do Efezjan zachęca do porzucenia „dawnego człowieka, który ulega zepsuciu na skutek kłamliwych  żądz”  i  wejścia  w  proces  odnowy  ducha  poprzez  zmianę  myślenia.  Rzeczy  materialne  same  w sobie są dobre. Jednak niezwykle istotny jest umiar i  dotyczy to każdej dziedziny życia. Warto zastanowić się, jakie są cele naszych pragnień i sposoby ich realizowania, by z dnia na dzień stawać się nowym człowiekiem, stworzonym na „obraz Boga”.

ks. Mateusz Nowak

Zostaw swój komentarz

Proszę wpisać swoje imię.
Wprowadź komentarz.