Wiara jest skarbem, który Bóg złożył w naszym sercu, a my „przechowujemy ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas”. jak pisał św. Paweł. Wiarę  trzeba więc najpierw rozpoznać, potem próbować rozumieć a następnie chronić. I temu właśnie mają służyć rekolekcje. W przeciwnym wypadku, w sytuacji kryzysu, sami będziemy odpowiedzialni  z jej utratę i osłabienie. W dzisiejszej Ewangelii usłyszymy słowa: „Wtedy ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego na obłoku z wielką mocą i chwałą. A gdy się to dziać zacznie, nabierzcie ducha i  podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie. Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych, żeby ten dzień nie przypadł na was  znienacka jak potrzask”.

W kontekście tych słów warto zadać pytanie – w jaki sposób przeżywam swoje życie? Czy moje serce nie jest ociężałe wskutek grzechów, nałogów, troski o sprawy materialne? Jaka jest moja wiara? Ktoś, kto nic nie robi, aby wiarę swoją rozwijać, naraża się na bardzo realne niebezpieczeństwo jej utraty. A to przecież nie kto inny, ale ja sam jestem odpowiedzialny za ten powierzony mi skarb.  To ja mam go rozwijać i bronić. Nie dzieje się to automatycznie i wbrew mojej woli. Bóg nas do niczego nie przymusza. On do wiary nas zaprasza, a ja mogę ją wybrać, albo odrzucić.

Rozpoczynamy dziś kolejny w życiu Adwent, czas radosnego przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Rozpoczynamy dziś również nasze parafialne rekolekcje, które poprowadzi ks. prof. dr hab. Marek Chmielewski. Niech będzie to dla nas czas duchowego rozwoju i umacniania naszej wiary.