W Środę Popielcową rozpoczęliśmy Wielki Post, ale jednocześnie w naszej wspólnocie rozpoczęliśmy rekolekcje wielkopostne, które mają nam pomóc przeżyć ten czas 40-dniowej pokuty i nawrócenia. W pierwszym dniu rekolekcji pochyliliśmy się nad rzeczywistością pojednania miedzy człowiekiem a Bogiem. To pojednanie dokonuje się, to jest wielki cud, gdy klękamy do konfesjonału i wyznajemy to, co najbardziej intymne jest w naszym życiu.

Kochani, grzech zrywa jedność między ludźmi. Nie łudźmy się, że ten tylko, o którym my wiemy i nikt więcej. Który jest taki osobisty, taki nasz, nie ma wpływu na nasze relacje z drugim człowiekiem. Ma, bo grzech zawsze rozrywa relacje z drugim. Zawsze ją narusza. Dlatego w drugim dniu rekolekcji, tydzień temu rekolekcjonista mówił o tym, aby umieć przebaczyć drugiemu człowiekowi.

Pytamy nieraz jak przebaczyć to, co po ludzku jest nieprzebaczalne. Drodzy nikt nie jest w stanie zranić nas tak mocno jak, osoba, która mówi nam, że nas kocha i którą my kochamy. Bo ona ma dostęp do samego środka naszego serca. Obcy człowiek nie jest w stanie mnie zranić. Nikt nie zrani dziecka tak jak rodzic, ani rodziców tak jak dziecko. Nikt nie zrani tak mocno jak osoba, od której spodziewamy się tylko dobra, bo przecież tak powinno być. Więc nikt tak nie zrani, jak nauczyciel, ksiądz. Pamiętajmy, że mamy przebaczać. To jest nasz obowiązek, jak Bóg przebacza nam, tak my winniśmy przebaczać innym. Gdy nie przebaczam i pielęgnuje w sercu niechęć, a może nawet nienawiść, to czyje serce się zmienia? – Twoje. Gdy przebaczamy – odblokowujemy siebie i z powrotem znajdujemy w sobie wolność kochania, zaufania drugiemu człowiekowi. Bo przebaczyć Kochani, to nie znaczy zapomnieć. Przebaczyć to nie znaczy cofnąć czas, żeby było jak dawniej, bo po tak wielkich ranach, nic nie będzie takie jak wcześniej. Natomiast przebaczenie jest naszym zadaniem bo jak my przebaczamy tak i Bóg przebaczy nam. I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom – modlimy się w modlitwie Ojcze nasz.

Natomiast dziś w trzecim dniu rekolekcji będziemy słuchać jak przebaczyć sobie.

ks. Jerzy Karbownik

 

 

Zostaw swój komentarz

Proszę wpisać swoje imię.
Wprowadź komentarz.